Nie jest znane dokładne pochodzenie kart Tarota. Niektórzy wskazują na Egipt, udowadniając, że karty te były obrazami inicjacyjnymi egipskich kapłanów. Inni są przekonani, że tajemnicze obrazki na kartach powstały w Indiach, jeszcze inni, że to Saraceni sprowadzili je do Europy między XIV a XV wiekiem. W historii Francji znaleźć można wzmiankę z 1392 roku, kiedy to Jacquemin Gringoneur wykonał talię kart na zlecenie króla Karola V. We Włoszech pojawiły się na początku XV wieku. Z tego okresu pochodzi piękna malowana talia kart, prawdopodobnie autorstwa Antonia Cicognary, wykonana dla rodziny Colleoni z Bergamo. Od tego czasu karty te znane są w Europie.

  Z końcem XV wieku rozpowszechniła się wersja tarota marsylskiego, stworzona przez Grimauda. Używa się jej do dziś, ma swobodniejszą interpretację niż alegoryczne karty włoskie. Tarotowi przypisuje się wiele znaczeń. Dostępną do dziś najpopularniejszą wersją jest talia stworzona w 1910 roku przez Arthur’a Edward’a Wait’a, członka Hermetycznego Zakonu Złotego Brzasku, ezoterycznego stowarzyszenia założonego w Londynie w 1881 roku. Członkami zakonu byli między innymi poeta William Butler Yeats, Oskar Wilde i uczony okultysta, Aleister Crowley, który założył własny zakon i stworzył własną talię. Wszyscy oni uważali, że Tarot jest kluczem do innych nauk tajemnych, w tym również do astrologii.

  Dziś mamy do wyboru wiele różnych talii. Pochodzą one ze wszystkich zakątków świata, zarówno z Europy, jak i Japonii, Rosji czy Kaszmiru. Każda współczesna talia zawiera 78 kart podzielonych na 22 karty Arkanów Wielkich i 56 kart Arkanów Mniejszych. W tych ostatnich znajduje się 40 kart liczbowych i 16 kart dworskich. Arkana Wielkie przedstawiają archetypowe obrazy ukazujące symboliczne doświadczenia każdego człowieka. Arkana Wielkie – zawierają wielkie tajemnice życia, zaś Arkana Mniejsze – małe tajemnice życia. Pierwsza karta Głupiec jest nienumerowana (albo ma numer 0), natomiast ostatnia, Świat ma numer 21.

  56 kart Arkanów Mniejszych przypomina zwykłą talię kart, niektórzy uważają, że od nich wywodzą się zwykłe karty. Różnica jest taka, że każdy kolor kart Tarota ma 4 dworskie karty (Król, Królowa, Rycerz, Walet), a zwykłe karty tylko trzy. Kolory kart Tarota mają inne nazwy: kiery to Puchary, trefle to Kije, karo to Monety, piki to Miecze.

  Ze względu na fakt, iż praca z Tarotem opiera się głównie na intuicji, dobrze jest wybrać taką talię kart, która do nas najbardziej przemawia, będzie dopasowana do poziomu naszej wrażliwości, taka z którą chcielibyśmy pracować. Możemy także wybrać klasyczną talię Ridera Waite’a, która jest polecana do nauki ze względu na wyjątkowo czytelną obrazkową symbolikę Małych Arkan. Warto spędzić więcej czasu na odnalezienie tej właściwej, pasującej do nas, ulubionej talii kart Tarota. Wtedy łatwiej się będzie się nam pracowało niż na talii, której nie lubimy bądź pod jakimś względem nam ona nie pasuje.

  Aby oswoić się z kartami Tarota dokładnie je przejrzyj, przeczytaj ich opisy i zastanów się czy mają one na Ciebie wpływ, czy patrząc na nie odbierasz instynktownie jakieś wrażenia. Może znajdziesz wskazówkę jak zapamiętać poszczególne karty, na przykład karta Słońce kojarzy się ze spokojem i zadowolenie, wygrzewaniem się w promieniach słońca. Następnie należy dokładnie przetasować karty, na przykład rozłożyć je na stole i przemieszać oburącz. Potem zbieramy karty, sprawdzamy czy żadna się nie odwróciła do góry nogami czy tyłem na przód, i znów je dokładnie tasujemy.

  Ważne jest też przechowywanie kart. Jedni nie przykładają do tego wagi, inni starannie je chowają, zawijając w czarny lub fioletowy jedwab i wkładając do drewnianego pudełka, co chroni przed wpływem obcych sił psychicznych. Ważne jest naładowanie kart własną energią – należy często brać karty do ręki, albo położyć w nocy pod poduszką. Nie należy pozwalać innym dotykać swoich kart, mają one być naładowane tylko i wyłącznie energią ich właściciela.

  Zanim zaczniesz wróżyć innym zapoznaj się dokładnie z kartami. Powróż sobie, staraj się nie sprawdzać opisów, a przyjrzyj się ilustracjom, zastanów się czy się Ci z czymś kojarzą, tylko tak można właściwie zinterpretować znaczenie kart. W celu zapamiętania znaczenia kart Arkanów Mniejszych przeanalizuj symbolikę koloru i numeru kart.

  Niektórzy ludzie boją się Tarota uważając, że jest w nim czarna magia, a jego przepowiednie są tak precyzyjne jakby wisiało nad nimi jakieś fatum. Nie jest to prawdą. Na wynik wróżby w pewnym stopniu ma wpływ chwila, w której rozkłada się karty. Na to samo pytanie, postawione następnego dnia, rozłożone karty udzielą prawdopodobnie nieco innej odpowiedzi. Niektóre z kart mogą być takie same, inne będą już nowe, ponieważ nawet w tak krótkim czasie albo okoliczności, albo stosunek wróżki do kart, ulegną zmianie. Chociaż więc Tarot potrafi być bardzo dokładny, nie jest jednak nieomylny, to co zostanie wywróżone, nie mysi automatycznie się spełnić. Poza tym nie należy zapominać, że mamy wolną wolę i możemy odwrócić nasze przeznaczenie.

  Karty Tarota w większości oznaczają zmiany, wiele ma pozytywne znaczenie, inne zalecają ostrożność, ale są też karty takie jak Wieża, Wisielec, Dziesiątka Mieczy czy Śmierć, które powinny zaalarmować osobę, której się wróży. Nie oznaczają one ich śmierci, lecz poważne zmiany.

  Warto być ostrożnym przy stawianiu Tarota. Jeśli ma się do czynienia z wyjątkowo negatywnym rozłożeniem, powinno się podać kilka słów ostrzeżenia, ale w żadnym wypadku nie można straszyć. Czasem karty dają nonsensowne odpowiedzi, wtedy najlepiej jest je odłożyć.

  To, co wynika z wróżby nie jest nieuniknione. W dużej mierze mamy wpływ na to, co się będzie działo w naszej przyszłości. Możemy uniknąć wielu niepowodzeń, przykrych sytuacji poprzez kontakt z Tarotem. Bądź subtelny w swoich odpowiedziach, nie przedstawiaj wszystkiego w najgorszych barwach, staraj się sugerować sprawy, szczególnie w tych związanych ze zdrowiem czy związkami i uczuciami.

  Warto jest zapisać dokładną datę i godzinę wróżenia, aby potem sprawdzić czy dana wróżba się spełniła, czy dobrze wszystko zinterpretowaliśmy. Czekają nas oczywiście porażki, lecz są także i sukcesy.

 

Zawartość tego materiału chroniona jest prawami autorskimi. Treści publikowane przez jej autorów stanowią utwór w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i podlega ochronie przewidzianej w tej ustawie.
Podstawą do egzekwowania roszczeń za bezprawne wykorzystywanie materiałów są ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r. oraz ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji z dnia 16 kwietnia 1993r.